Stowarzyszenie Kobiety dla Szczecina i Regionu powstało z przekonania, że mieszkanki Szczecina i województwa zachodniopomorskiego działające w różnych sferach życia publicznego mogą pracować ponad podziałami dla wspólnego dobra, jakim jest nasze ukochane miasto – Szczecin.

Barbara Igielska z tytułem Szczecinianki Roku 2015

Dodaj komentarz

Zaszczytny tytuł Szczecinianki Roku przypadł w tym roku pani Barbrze Igielskiej, dyrektorce Zamku Książąt Pomorskich, pomysłodawczyni jednej z największych po 1959 roku modernizacji Zamku. Setki godzin pracy specjalistów z wielu dziedzin oraz przyjaciół Zamku zaowocowały odrestaurowaniem i odtworzeniem układu funkcjonalnego
i aranżacji wnętrz w duchu renesansu, czyli okresu świetności Księstwa Pomorskiego. Nominowana została „za koncepcję i działania zmierzające do  przywrócenia Zamkowi klimatu i książęcego blasku”.

Barbara_Igielska_foto_website

Mieszkańcy Szczecina w sms-owym głosowaniu przeprowadzonym przez Kurier Szczeciński wybrali swoją laureatkę. Została nią pani Marzenna Górska, która od 25 lat pracuje jako wolontariuszka. Obecnie jest też przewodniczącą najstarszego w Polsce Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę i Inne Choroby Nowotworowe.
Ze środków zebranych przez Stowarzyszenie powstała Klinika im. św. Mikołaja przy Unii Lubelskiej w Szczecinie.
To właśnie tutaj chore onkologicznie dzieci mają zapewnione godne warunki leczenia. Nominowana za wielkie serce
i oddanie na rzecz Stowarzyszenia.

Wśród pań, które kandydowały w tym roku do tytułu Szczecinianki Roku 2015 znalazły się także: Monika Dykier-Woźniak, Laura Hołowacz, Martyna Kaczmarek, prof. Ewa Kołodziejek, Hanna Podsiadła, Paulina Ratajczak, Małgorzata Stasiak, prof. Joanna Tylkowska-Drożdż.

Po raz drugi wybrano też Eko Szczeciniankę Roku, którą została pani Marzena Białowolska, prezeska Fundacji
na Rzecz Zwierząt “Dzika Ostoja”
. Pani Marzena z wielkim zacięciem walczy o pozyskiwanie funduszy pozwalających ratować zwierzęta jak i rozbudowywać teren ostoi. Jak sama mawia: każde stworzenie zasługuje na szansę i walkę o to by przeżyło. Nominowana już drugi rok z rzędu do tego tytułu za „całokształt działań zmierzających do uratowania każdego zwierzęcia w potrzebie”.

Nominowane w tej kategorii były również: Joanna Dziumienko,  mł.asp. Agnieszka Kacprzak, Gracjana Kalicka
i Małgorzata Rawa.

Kapituła po raz pierwszy w historii plebiscytu postanowiła przyznać dwa specjalne wyróżnienia. Przypadły one dwóm paniom, szczególnie zasłużonym „dla trudnej i niewdzięcznej materii – edukacji”: prof. Ewie Kołodziejek, znanej
w Szczecinie propagatorce poprawnej polszczyzny, która w 2015 roku odebrała z rak Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych oraz Joannie Tylkowskiej – Drożdż, primadonnie szczecińskiej Opery na Zamku. Pani Joanna w 2015 świętowała jubileusz 10-lecia pracy jako solistka. Rozsławia także Szczecin na deskach teatrów operowych i scenach filharmonicznych całego kraju, występując także poza jego granicami. Jest także pierwszą szczecińską wykładowczynią wokalistyki na Akademii Sztuki, która uzyskała stopień naukowy doktor habilitowanej sztuk muzycznych. Obecnie pracując na tej uczelni na stanowisku profesora, kształci młodych adeptów śpiewu solowego. Kapituła uznała, że „warto w ten symboliczny sposób podkreślić i wesprzeć tę pracę u podstaw obu pań, która być może jest mało spektakularna, ale przynosi piękne i ważne owoce mieszkańcom szczecina i nie tylko”.

Plebiscyt odbył się już po raz szósty. Szczecinianie mogli zgłaszać swoje kandydatki przez ponad miesiąc. Z grona zgłoszonych pań Kapituła konkursu (złożona z partnerów plebiscytu, przedstawicieli mediów patronackich oraz byłych Szczecinianek Roku)  wybrała 15 nominowanych: 10 do tytułu Szczecinianki Roku 2015 oraz 5 do tytułu
Eko Szczecinianki Roku 2015, a spośród nich laureatki tych tytułów.

LOGOTYPY_SR_2015

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s